kujna

15 најкорисни производи кои секоја кујна треба да ги има

Ако некогаш сте се обиделе да купите прибор за нова кујна или едноставно да го подобрите квалитетот на алатите во вашата сегашна кујна, веројатно сте откриле дека купувањето висококвалитетни кујнски прибор е многу потешко отколку што би требало да биде.

И ова има смисла, нели? Денес, каде и да погледнеме, некој ни кажува да го купиме нивниот производ кој наводно ќе ни го олесни животот. Сигурни сме дека следново звучи познато:

 • Домаќините на ТВ емисиите за готвење ги препорачуваат своите производи
 • Брендирани сетови за готвење од вашиот омилен познат готвач
 • Кујнските продавници нудат необични предмети
 • Реклами кои агресивно продаваат евтини работи

Наместо да ни се олесни животот со сиот овој зголемен избор, сепак останува тешко да се одвои квалитетот. Затоа решивме да ја тестираме целата кујнска опрема што можевме да ја најдеме за да го решиме овој проблем и да го олесниме складирањето и функционирањето на висококвалитетна кујна што е можно повеќе.

Но, што е со основните работи што треба да ги има секој готвач? Паметното и лесно готвење бара соодветни алатки за работата. Наместо да купувате сè на првиот ден, можете полека да складирате основни работи кои многу ќе ви го олеснат животот.

Ако ги имате најосновните алатки за готвење во вашиот шкаф, животот ќе ви биде многу полесен. Иако кујнскиот свет постојано се појавува со елегантни, модерни и возбудливи кујнски апарати, тоа не значи дека треба да го купите секој за да можете добро да готвите. Всушност, најосновните алатки се сè што ви треба за да започнете да готвите вкусни оброци.

За да ви помогнеме да знаете точно со кои кујнски производи да започнете, направивме листа на основна опрема за вашата кујна. Нашиот тим од TronShop работеше напорно за да состави листа на 20 најкорисни алатки за секоја кујна која е совршена и за почетниците готвачи и за буџетските готвачи. Од ова, да почнеме по редослед:

1. ЅИДНА ЧЕШМА СО ПРОТОЧЕН БОЛЈЕР

Оваа чешма се карактеризира со многу едноставна и безбедна употреба. Модерен дизајн и комбинација на бои кои идеално се вклопуваат во внатрешноста на секоја кујна. Има дисплеј на предната страна што ја покажува поставената моментална температура на водата.

Карактеристики:

 • Има дисплеј
 • Топла вода од чешма насекаде и во секое време
 • Дали сакате топла вода во викендицата или гаражата, а ја немате инсталацијата?
 • Едноставно е – само ставете го на мијалникот или мијалникот и приклучете го!
 • Лесен за користење и одржување
 • Дизајниран за мијалници и мијалници чие довод на вода е од дното или од ѕидот
 • Конецот за поврзување со вода е 1/2 инчи
 • Моќност: 3000 W

Само во продажбата во TronShop. Овој производ не е достапен во останатите продавниците.

2. СЕТ ЗА ГОТВЕЊЕ ЈАЈЦА БЕЗ ЛУШПА

Сетот за готвење јајца без лушпа ви го скратува времето на подготовка. Само скршете го и истурете го јајцето во калапот и ставете го да се свари. По неколку минути ќе имате совршено варено јајце, без потреба да ја лупите лушпата.

Пробајте го неверојатниот вкус на вареното јајце со зачини. Во калапот јајцето се готви како во вистинска лушпа, а благодарение на нелепливата внатрешност, вашето јајце ќе се лизне само кога ќе го отворите.

Бидејќи готвите без лушпа, можете да бидете креативни и да додадете разни зачини и состојки во вашето јајце пред да го готвите, а со тоа да го подобрите неговиот вкус.

Подолу можете да погледнете видео како да го користите овој сет. Исто така, можете да видите различни идеи за подобра и поинтересна употреба. Бидете имагинативни и направете одлични специјалитети кои ќе го воодушеват вашето семејство и гостите.

Сетот за готвење јајца без лушпа во пакувањето содржи:

6 x калапи за готвење јајца

Само во продажбата во TronShop. Овој производ не е достапен во останатите продавниците.

3. ЧОКОЛАДНА ФОНТАНА НА 3 НИВОА

Не е лесно да се набројат сите прекрасни својства на чоколадото – тоа е кралица на слатките, неодоливо уживање кое докажано не прави среќни. Или чоколадна фонтана? Тоа е остварување на сите соништа за сите гурмани!

Трикатната чоколадна фонтана мора да ја видите доколку сакате да направите прослава која ќе остане запаметена и ќе ги импресионира вашите пријатели и роднини! Децата ја обожаваат и не го кријат тоа! А како да не ја обожаваат?

Таа е забавна, интригантна и ни дава задоволство да се засладиме! Банани, јагоди, малини, цреши, слатки цреши или некое друго овошје – изберете и уживајте! Зошто да изнајмите користени чоколадни фонтани за свадби, родендени или други прослави, кога можете да имате свои по поволна цена! Ќе остане како спомен на убави моменти и ќе го разубавува просторот, а забавите веќе нема да бидат исти без него!

Упатство за корисникот:

 • За да ја користите оваа чоколадна фонтана, потребни ви се 300 до 500 гр чоколада.
 • Прво треба да го стопите чоколадото на рингла или во микробранова печка. Додадете малку масло за чоколадото да биде поретко.
 • Во металниот дел истурете ја растопената чоколада и вклучете го прекинувачот HEAT ON.
 • Пред да го вклучите моторот (ВКЛУЧЕНО МОТОР), проверете дали чоколадата е доволно тенка за да се распореди на горните слоеви.
 • Чоколадото ќе се прелие во фонтаната. Фантастично задоволство со разновидни овошја и колачиња!
 • Освен за чоколадо, фонтаната можете да ја користите и за сирење. Прво треба да го стопите.

4. СУПЕР СЕЧКО – СЕЦКАЛКА ЗА ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК

Сече намирници за неколку секунди. Со цврстата и остра мрежа сече совршено и ги добивате посакуваните форми. Исклучително лесен за чистење.
Неопходен додадок за во вашата кујна !

 • За уредна и чиста кујна – Лесна за чување
 • Безбедно перење во машина за садови – лесно се чисти
 • Со мала моќност, брзо и лесно ракување
 • Нерѓосувачки челик
 • Пеносивни
 • Лесен за одржување
 • ЕКО материјал
 • Самоостречко сечило

12 алатки во едно – се што му треба на едно домаќинство. Го забрзува процесот на подготовка за дури 90%. Целиот зеленчук го сече, сече, дроби, лупи, засекува за само неколку секунди. За подготовка на брза храна – одлична заштеда на време. За уредна и чиста кујна – Лесно за складирање. Безбедно перење во машина за садови – лесно се чисти. Со мала моќност, брзо и лесно ракување.
Направете совршени форми за салати и зеленчук! Исечкајте ги различните состојки во мали или големи коцки. Квалитетен уништувач за сирење, овошје и зеленчук!

Сече намирници за неколку секунди. Со цврстата и остра мрежа сече совршено и ги добивате посакуваните форми. Исклучително лесен за чистење.

Неопходен додадок за во вашата кујна !

5. ЕЛЕКТРИЧЕН ОТВОРАЧ НА ВИНО

Со својот многу елегантен и модерен дизајн, исто така е исклучително практичен бидејќи ви помага лесно да ги отворите првото, второто и третото шише вино! Работи на 4 AA батерии и може да отвори до 80 шишиња вино на една батерија! Совршен подарок за оној пријател кој секогаш сака вино! И тоа не е се, ќе добиете и 3 изненадувачки подароци со секој купен отворач!

КАРАКТЕРИСТИКИ:

 • Работи на 4 AA батерии
 • До 80 шишиња се отвораат пред да ги смените батериите
 • Модерен и елегантен дизајн
 • ЕКО материјал
 • Лесен за одржување

100% професионален електричен отварач за вино, исклучително практичен, многу лесен за употреба. Секогаш на дофат на раката. Можете да го носите на патувања. Овој отворач за вино е идеален за подарок!

Замислете секогаш да ги имаме нашите омилени шејкови и мини оброци покрај нас. Изгледа убаво и здраво, нели? Постои оригинален преносен USB блендер!

6. ПРЕНОСЛИВ УСБ БЛЕНДЕР

Новиот тип на преносен блендер е исто така достапен кај нас! Носете го насекаде со вас и направете го најздравиот оброк! Исечете го омиленото овошје на помали парчиња, ставете го во шишето, додадете течност по желба, притиснете го копчето неколку пати за да го направите највкусниот пијалок!

USB блендерот во форма на симпатично преносливо шише

 • Има двоен капак
 • Ви овозможува да се храните здраво во секое време
 • Лесен за користење
 • Може да се носи во торба
 • Волумен: 380 ml
 • Брзина: 22.000
 • Полнење: околу 3 часа преку USB-кабел
 • Употреба: 10-12 пати до следното полнење

7. МИКСЕР ЧАША ЗА КАФЕ

Магична чаша која сама го прави кафето! Направете го вашето омилено кафе никогаш побрзо и полесно. На На Еден од пронајдоците што ќе ви го олеснат животот. Истурете инстант кафе, капучино или било кој пијалок, додадете вода, притиснете едно копче и ќе добиете подготвено кафе, капучино, топло чоколадо. За 10 секунди и во исто време одржувајте ја топлината што ја сакате!

Детали за производот:
 • Чашата има волумен од 350 ml
 • Чашата има капак и ја одржува температурата на топлиот пијалок
 • Работи на две ААА батерии кои не се вклучени во пакувањето
 • Чашата доаѓа во пакет за подароци
 • Со притискање на копчето се вклучува мешање
 • Чашата е изработена од нерѓосувачки челик во комбинација со пластика, не се пере во машина

8. ДИГИТАЛНА ВАГА – ЛАЖИЧКА ЗА МЕРЕЊЕ

Дигиталната вага во форма на лажица ви помага прецизно да ги измерите состојките кога сакате да ги измерите малите количини на зачини, млеко, масло или брашно. Вагата со лажица е идеална и за хранење бебиња. Ако заборавите да ја исклучите, лажицата ќе го направи тоа сама по 5 минути неактивност. Исклучително прецизна и многу лесна за употреба

 • Опсег од 0,1-500 g
 • Дигитален дисплеј
 • Максимална мерна тежина до 500гр
 • Лесно е за користење.
 • LCD дигитална вага многу прецизна при работа, идеална за мерење брашно, зачини, павлака, млеко, чај.
 • Држете ја функцијата за да го зачувате последниот екран,
 • Мерни единици: g, oz, gn, ct,
 • Мерења на течност: 5ml, 10ml, 15ml, 20ml, 25ml, 30ml,
 • Должина: 23 см,
 • Димензии на корпата: 69mm x 55mm,
 • Вагата користи батерија CR2030 (батеријата е вклучена во понудата)

9. ДОЗЕР ЗА ПРЕХРАНБЕНИ НАМИРНИЦИ

Ако отсекогаш сте сакале да направите катче во вашата кујна за житарки, кикиритки, бадеми, бонбони и слична храна и да ги организирате така што ќе изгледаат како да сте во продавница за здрава храна, тогаш нашиот диспензер е идеалното решение за вас!

Освен што со овој практичен производ можете да дозирате храна и секогаш да ја одредите количината на порција (која е идеална за сите оние кои се на диета или едноставно се грижат за исхраната и секогаш сакаат да знаат колку јаделе) , диспензерот има уникатен механизам за еднонасочна циркулација.го спречува преминувањето на инсектите и дополнително ја складира храната.

10. ДИГИТАЛНА КУЈНСКА ВАГА

Често забораваме колку е важна здравата и квалитетна исхрана за нас и нашето семејство. Вистинскиот избор и количината на храна што ја јадеме се пресудни кога станува збор за здрава исхрана.

Ако одлучивте да започнете со вашата здрава исхрана денес или едноставно сакате да имате совршено точна вага која може да ви го олесни приготвувањето на секој оброк, нашата дигитална вага за кујна е дефинитивно вистинскиот избор за вас – зошто?

Ова е мала професионална вага, дизајнирана за да можете да ја користите во кујната, на работа или каде и да ви треба. Многу сопственици на помали продавници за храна се одлучуваат за оваа вага, токму поради тоа што е прецизна и лесна за употреба.

Отпорен на влага и прскање, може да ги измерите сите видови храна со дигитална вага. Голема тркалезна послужавник од нерѓосувачки челик, едноставно измијте ја по употреба и не грижете се – вагата ќе биде добра како нова по долги години користење!

11. ВАКУМСКА ОСТРИЛКА ЗА НОЖЕВИ И НОЖИЦИ

Многу безбедна острилка за кујнски ножеви. Лесно и брзо се поставува со вакум на мазна површина. Стои исклучително цврсто и речиси е невозможно да се помести од своето место, што овозможува лесно и безбедно ракување.
Исклучително брзо ги остри сите ножеви и ножици. Доволно е 2-3 пати да се помине низ острилка и ножот ќе се наостри.
Многу корисна, мала и компактна острилка за ножеви и ножици.

Мала по големина и практична поради држачот за да можете да го поставите каде било: на врата, фрижидер, врата од кујната и не зазема многу простор.

12. СПИРАЛНА СЕЧКАЛКА ЗА ЗЕЛЕНЧУК

Спиралната сечкалка за зеленчук со коај можете да измислите најразлични ленти од моркови, ротквици, краставици и сите видови други цврсти зеленчуци. Сецкалката е изработена од комбинација на квалитетна пластика и нерѓосувачки челик, што значи дека може да се пере во машина за садови.

Од едноставно украсување јадења до подготовка на салати и шпагети од зеленчук (зеленчукот го заменува тестото), што сигурно ќе ги маѓепса сите поддржувачи на сировата храна, но и родителите кои можат на многу атрактивен начин да ги убедат децата дека сировиот зеленчук е здрав, особено ако се нуди во интересни форми.

Карактеристики:
 • Комбинацијата на висококвалитетна пластика и нерѓосувачки челик овозможува лесно чистење со проточна вода.
 • Производот е погоден за перење во машина за садови

13. АЛАТКА ЗА ГМЕЧЕЊЕ НА ЛУК

Оваа нова машина за гмечење лук се одликува со иновативна конструкција која лесно може да здроби чешниња лук со едноставни движења напред-назад. Дизајнирана е без остри рабови и лесна за употреба. Изработена е од ECO материјал, висококвалитетен нерѓосувачки челик со пластична рачка, многу издржлив и отпорен на корозија и топлина.

Карактеристики:
 • Иновативен производ БР.1
 • Добитник на наградата за дизајн за 2021 година
 • Изработена од челик и висококвалитетен пластичен ЕКО материјал
 • Прецизно и лесно изгмечете го лукот
 • Многу лесна за употреба и чистење
 • Погоден за безбедно перење во машина за садови

14. МРЕЖЕСТ КАПАК ПРОТИВ ПРСКАЊЕ

Мрежа против прскање при подготовка на храна, пржење, чорба, готвење…
За садови до максимален дијаметар до 32 см.
Може да се користи и при исцедување вишок вода од контејнер.

Мрежна капак AntiSplash, корисна за пржење и подготовка на храна. Ги штити шпоретот и wallsидовите од прскање. Одговара на повеќето тави и шерпа со големина до 32 см. Транспарентно за да можете да ја следите подготовката на храната.

Карактеристики:
 • Дијаметар 32 см
 • Спречува прскање на маслото
 •  Не се лепи, лесно се одржува

15. АПАРАТ ЗА ПРАВЕЊЕ НА ПУКАНКИ (БЕЗ МАСЛО)

Ова е единствена машина за пуканки без масло која ќе го воодушеви вашето семејство! Направете го задоволството дома да биде исто како кога гледате филм во кино за само неколку минути!
Направете пуканки без капка масло, само вметнете ги пуканките со мерната чаша што доаѓа со производот, вклучете ја и почекајте! Можете да ги зачините пуканките пред и за време на правењето. Многу е лесно да се исчисти. Кога ќе се излади целосно, можете да го исчистите со сунѓер, машина за миење садови и топла вода, додека надворешната страна може да ја исчистите со влажна крпа, 2 минути работа!

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

0
  0
  ВАШАТА КОШНИЧКА
  ВАШАТА КОШНИЧКА Е ПРАЗНАВРАТИТЕ СЕ ВО ПРОДАВНИЦАТА

  TronShop